Home Teknoloji DaVinci Resolve HEVC (H265) Gopro Videoları “Media Offline” Sorunu ve Çözümü

DaVinci Resolve HEVC (H265) Gopro Videoları “Media Offline” Sorunu ve Çözümü

by Sefa MADAN
0 comment 1k views

Merhaba Arkadaşlar;

Bu yazımda sizlere Davinci Resolve HEVC (H265) videolarda yaşadığım “Media Offline” sorununu ve çözümünü anlatacağım.

Ben sorun ile Gopro Hero 7 Black kamera ile çektiğim videoları düzenlemek istediğimde karşılaştım. Fakat DJI markalı aksiyon kamerası ve Drone’lar da da benzer durumun olduğunu internette okudum. Aslında sorun markalarda değil, 4K gibi yüksek çözünürlüklerde kayıt yaparken daha az yer kaplaması için kullanılan video codec de. Konunun başlığında da fark ettiğiniz HEVC (bir diğer adıyla H265) sorunun kaynağı. Gelelim sorunun çözümüne. HEVC video codec ile kodlanan videoların ya bilgisayarımızın okuyabileceği kod sisteminde yeniden kodlanmaları gerek ya da bu kodu bilgisayarınızın okuyabilme yeteneğini kazanması gerek. Kodu okuyabilme yeteği yönteminin ücretsiz ve ücretli versiyonu var. Ücreti versiyonun çok küçük bir ücreti var 2,75 TL (26 Nisan 2020 günündeki ücreti). İki yöntemi de aşağıda açıklayacağım.

DaVinci Resolve HEVC (H265) video Media Offline sorunu çözümü 1. yöntem: Video codec değiştirme.

Bu yöntemi zaman zaman kendim de kullanıyorum. Video codec değiştirme sadece DaVinci Resolve HEVC (H265) video Media Offline sorunu için değil, daha birçok sorun için kullanılabilir. Örneğin “Videolar Youtube’a nasıl hızlı yüklenir?” sorununa da çözüm olabilir. Bu sorunu kendi yazısında okuyabilirsiniz. Şimdi konumuza dönelim. Ben HandBrake uygulamasını kullanıyorum. Fakat siz Google’da “Video Converter” veya “HEVC Video Converter” şeklinde yazarak istediğinizi kullanabilirsiniz. Ama HandBrake tavsiye ederim ben çok memnunum. (HandBrake inceleme yazımı okuyabilirsiniz) Bu uygulama ile bilgisayar donanımımın yetmediği günlerde, yada evdeki sisteme ulaşımım olmadığı zamanlarda H265 (HEVC) video codec’ini H264’e çevirerek kullanıyorum. Çünkü Davinci Resolve benim kanaatimce en iyi H264 ile çalışıyor. (Herhangi teknik bir kanıtım yok, kişisel kanaatim. Bir diğer sebebim H264 video codec de H265 kadar olmasa da az yer kaplıyor). Fakat siz diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz.

DaVinci Resolve HEVC (H265) video Media Offline sorunu çözümü 2. yöntem: “HEVC Video Uzantıları” uygulamasını yüklemek.

Yazılım bir çok şey demek olsa da, her şey demek değil ne yazık ki. Biraz anlamsız bir cümle gibi görünebilir. Şöyle açıklayayım bilgisayarınızın donanımına güvenmiyorsanız (özellikle 4K videolar için) “HEVC Video Uzantıları” uygulamasını yüklemeniz pek işinize yaramayacaktır. Bu uygulama donanımınızın desteklemediği durumlarda HEVC (H265) kod yapısını yazılımsal olarak çözüyor ancak benim 2012 yılında topladığım bilgisayarımda uygulamayı yükledikten sonra videoyu açmayı başarsam da performansı pek işe yaramadı. Ancak sisteminiz güncel ise işe yarayacaktır. İyi bir donanımınız var ve HEVC (H265) codec formatında çalışmak istiyorsanız “Microsoft Store” aramaya “HEVC Video Uzantıları” yazarak uygulamayı satın alıp bilgisayarınıza kurabilirsiniz. 2,75 TL gibi bir ücreti olsa da pek bir şey sayılmaz, almak zorundasınız. (Satın aldıktan sonra ücretsiz versiyonuna rastladım) Uygulama yüklenir yüklenmez Davinci Resolve programında videonuz görünecektir. Eğer görünmez ise programı veya bilgisayarı kapatıp tekrar açın.

Ücretli versiyon;HEVC Video Uzantıları” ücretli versiyonu için tıklayınız.

Ücretsiz versiyon; Satın aldıktan sonra ücretsiz bir versiyonunun olduğunu fark ettim. Mağaza aramalarında çıkmasa da web mağazada var. Önce Ücretsiz versiyonu deneyin, çalışmaz ise ücretli olanı alırsınız.

Benim aralarında gördüğüm tek fark uygulama isimleriydi.

“HEVC Video Uzantıları” ücretsiz versiyonu için tıklayınız.

Yanlış anlaşılmasın”HEVC Video Uzantıları” uygulaması DaVinci Resolve uygulamasına dair bir uygulama değildir. Bilgisayarda herhangi bir video oynatıcı için Windows bilgisayarın HEVC (H265) codec olan videoları açabilmesi için genel olarak gerekli bir uygulamadır.

Umarım sizin için yararlı olmuştur.

You may also like

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: