Home Seyahat ve Keşif Dijital Seyahat

Dijital Seyahat

by Sefa MADAN
0 comment

Sizlere yepyeni bir yazı ile merhaba diyorum. Gezip görmenin ve keşfetmenin duygusunu tatmışsınızdır ve her gezi ve gezinizde yaşadığınız keşif duygunuz ile dönerken bunu daha sık yapmanız gerektiğini kendinize söz vermişsinizdir. Ancak bu söz günlük yaşamın getirdiklerinden dolayı silinip gitmiştir belleğimizden. Uzun zamandır aynı durumdayım. Biraz farklı bir durum benim kisi. Şöyle ki ben kendimi de keşfetmek istiyorum. Kendimde çıktığım yolculukta ilk keşfettiğim iş dünyam dışında yeni yerler keşfetmeyi çok sevdiğim ve hatta üst üste hafta sonları yaptığım bu eylem sonucunda da bağımsı oldum. Eeee bağımlısı olunca kolay bırakılamıyor ama gerek iş dünyam gerekse aile yaşantısı, salgın hastalık (korona) derken eve kapanıp kaldık. Yanlış anlamayın her gün işe gidiyorum, imkanım olsa bu günlerde hep evde kalsak, sürekli evde değilim, keşif duygum içimdeki evine kapalı kaldı. Sonra gezdiğim zamanlarda bak bu kitap gezerken iyi olur faydalı bilgiler vardır diye aldığım Ayhan Sicimoğlu’nun Kargadan Başka Kuş Tanımam kitabı gözüme ilişiverdi kitaplığımda. Bir cumartesi günü evdeyim açtım ve okumaya başladım. Sonra kalktım youtube sayfasından kitapta fark ettiğim bir bölümün video gezisini izledim. Tahmin ettiğiniz gibi oldu, keşif duygum biraz olsun harekete geçti. Şimdi aynısı olmaz ki ama der gibisiniz. Evet aynısı olmuyor ama yeni bir şeyler öğreniyorsunuz, aklınız bir anlığına oraları gezip geliyor. Eksikliği ise havanın kokusu ve esen rüzgar… Ama olsun dijital olarak gezdiğiniz bu yeri gezi listenize ekliyorsunuz, o yeri artık tanıyorsunuz ve bu size orayı gezmeye gittiğinizde derinlemesine keşif yapmamıza olanak sağlayacaktır. Henüz tadına bakmadım tabi, şu yazdığım günlerde sadece dijital geziyorum, dijital gezdiğim yerleri henüz canlı, kanlı gezmedim. Ancak bir düşünün ilk kez gittiğiniz bir yerde kaybolmuş gibi hissedip bir rehber, bir tanıtım broşürü ele geçirip biraz “haa tamam” dedikten sonra nasıl derinlemesine keyifle gezdiğinizi. İşte bende bundan yola çıkarak “…derinlemesine keşif yapmamıza olanak sağlayacaktır.” diye söylüyorum. Dijital geziyorum’a birde tabi varsa o bölge hakkında yazılmış kitap, dergi ve tanıtım broşürlerini de dahil edebiliriz.

Dijital gezmek için dijital dünyada bir çok araç gereç var. Şu an ki sınırlı bilgim ile sizlerle bildiklerimi paylaşıyorum. Ancak bloğumu ve bu yazımı takip edenler zaman içerisinde daha fazlasını bulabileceklerdir. Bu yazı Sürekli Güncellenen Yazı türündendir. Güncelleme ve yeni yazılardan haberdar olmak için sayfanın sağ alt kısmından Bültene Abone olabilirsiniz.

Youtube

Bence Dijital Geziyorum diyebilmenin başında gelen bir platform. Çünkü hem sesli, hem görsel hemde duygusal. Sesli ve görsel tamamda nasıl duygusal oluyor derseniz, anlatıcının duygusundan bahsediyorum. Bazen size geçiyor bu duygu bazen geçmiyor tabi. Ben yine bugünlerde çok okuyup izlediğimden Ayhan Sicimloğu’nun youtube sayfasını tavsiyelerimin en başına koyacağım. Ama youtube’da aramaya çubuğuna bir yeri yazdığınızda o yer ile ilgili bir video çıkmaması imkansız gibi. Ayhan Sicimoğlu gibi işini profosyenel olarak yapanlar şüphesiz iyidir ancak bu videolarda bazen yerel ve amatörlere de yer vermek ayrı bir lezzet katacaktır Dijital Gezinize. Şöyle sıralayayım ben sevdiğim kanalları;
Ayhan Sicimoğlu https://www.youtube.com/user/ayhansicimoglu
Rehber (teve2 kanalında yayınlanıyor ben oynatma listesini yazmayı uygun buldum nede olsa benim bloğum 🙂 ) https://www.youtube.com/watch?v=ilbKebl16Hg&list=PLiq9FahmbWCv7BSyQ6p2LV0HwXmnZ4SYn
Emre Durmuş https://www.youtube.com/user/emredurmus1515
Bir Hayalin Peşinde https://www.youtube.com/channel/UCRuJF8ZQNmRcQt0djZt5IOA

Google Earth

Dijital denince Google adı bir yerlerde geçmeli muhakkak. (youtube’da bir google servisi) Google Earth bir yeri şöyle sokaklarını göreyim dediğinizde oldukça başarılı bir servis. 3 boyutlu gezme imkanı olan şehirlerde neredeyse adım adım geziyorsunuz. Elbette görüyorsunuz ama duyguyu bize veremiyor tabi. Ancak hem google kendisinin 360 derece aracı ile çektiği içinde gezilebilen fotoğraflar hemde bazı kullanıcıların eklediği 360 derece fotoğraflar bizleri biraz etkilemeyi başarıyor.

Earthcam (canlı canlı izlemek için)

Google Earth ile gezebilirsiniz ama canlı canlı seyredemezsiniz. Burada Earhcam bize sabit kameralar ile canlı canlı izleme imkanı veriyor. Evet biliyorum orada olmanın yerine geçmez ama orada olsak bu çözüme gerek kalmaz. Web sitesinde bir çok HD kameranın yanında aradığınız şehre ait web sitesi dışındaki canlı kameralarada yönlendirme yapıyor.

3 boyutlu Gezilebilen Müzeler

Günümüz dijital çağında artık bir çok müzeyi de Dijital olarak gezmek mümkün. Aşağıda 3 boyutlu gezilebilecek müzelerin linkini bırakıyorum.
https://www.ktb.gov.tr/TR-96599/sanal-gezinti.html

Bu yazı yeni keşifler sonrası güncellenmeye devam edecektir…. Bültene Abone olmayı unutmayın…

Bültene Abone Olarak Yeni Yazılarımdan Hemen Haberdar Olabilirsiniz!

You may also like

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: