Home Seyahat ve Keşif İztuzu Plajı – Dalyan

İztuzu Plajı – Dalyan

by Sefa MADAN
0 comment

İztuzu Plajı 4.5 KM uzunluğunda bir Akdeniz Plajıdır. Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde bulunur.

Caretta caretta olarak bilinen deniz kaplumbağaları bu plajı yumurtlama alanı olarak kullandıklarından bu plaja Kaplumbağa Plajı da denilmektedir.

İztuzu Plajı deniz suyu ile tatlı su arasında bulunduğundan bu özelliği ile Dünya ki eşsiz plajlardan biridir. Plajın tatlı su tarafının bir kısmında kapalı bir göl diğer kısmında ise uçsuz bucaksız Dalyan Deltası bulunur.

Iztuzu Beach, Dalyan

İztuzu Plajı, gece kumsala yumurtlamak için çıkan deniz kaplumbağalarını rahatsız etmemek için akşam 8 ile sabah 8 saatleri arasında kapalıdır. Bu saatler arasında çevrede ışık yakmak ve gürültü çıkartmak yasaktır.

İztuzu Plajı’nda deniz sürekli dalgalıdır, ama denizi hemen derinleşmediğindenyüzme bilmeyen içinde keyiflidir. Bazı bölgelerde boyunuzu geçmesi için 50 metreden fazla yürümek gerekir. İztuzu plajı adından da anlaşılacağı üzere tuzlu bir deniz suyuna sahiptir ve çevredeki diğer ilçelerde yer alan koylara göre bence daha tuzludur. Tatlı suda yüzmek isteyenler çok tercih edilmese de Dalyan Delta’sının bağlandığı yerde yüzebilirler. Plajda bulunan gölde yüzülmemektedir.

Iztuzu Beach, Dalyan

Yakınlarda liman ve yerleşim yeri bulunmadığından bu plaj tertemizdir. Hatta bu temizliği ödüllendirilmiştir.

İztuzu Plajı’nda yaralı Caretta Caretta kaplumbağaları için bir de rehabilitasyon ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Burasıda çoğu zaman ziyaretçilere açıktır.

Plajda kamp kurmak ve ateş yakmak yasaktır.

Plaja hem karadan hem de Dalyan merkezden kalkan teknelerle ulaşım sağlamak mümkündür. Dalyan’dan çıkılan yolculuklarda karadan yarım saat denizden de yaklaşık 1 saatte ulaşım sağlanabilmektedir.

You may also like

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: