Home Yaşam Tarzı Kahve Demleme Yöntemleri Nelerdir?

Kahve Demleme Yöntemleri Nelerdir?

by Sefa MADAN
0 comment 916 views

Öğrenciler sınav öncesi, iş dünyasındakiler ise mesainin ilk saatleri bu sihirli içecekle güçlerine güç katıyorlar. Şimdi burada sizlere hem 3. nesil olarak adlandırılan yeni nesil yöntemlere hemde mevcut uzun yıllardır kullanılan yöntemlerden bahsedeceğim. Eski ile yeni arasındaki farka değinmeyeceğim. Bunu farkı bir başka yazıda yazarım. Ayrıca elektrikli kahve makinelerde listemde yer almıyor. Burada temelde yapacağımız kahveyi su ile buluşturmak. İhtiyacımız kahve (kavrulmuş ve öğütülmüş kahve), ısı, su ve demleme cihazı (aparatı). Kahve bin yılı aşkın bir süredir hayatımızda yer alıyor. Kahvenin keşfi ile ilgili efsaneleri bloğumda okuyabilirsiniz. (Buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz)

İlk önce kendimin de kullandığı iki yöntemden bahsedeceğim sonra araştırmalarıma değineceğim.

1. Chemex Kahve Demleme Yöntemi (sanırım şöyle okunuyor “şemeks”)

Chemex Kahve Demleme Yöntemi. Photo by Alisha Hieb on Unsplash

Benim son 1 ayda en çok tercih ettiğim yöntem diyebilirim. Dr. Peter Schlumbohm tarafından 1929 yılında başlayan ve 1941 yılında sona gelen çalışmaları neticesinde ortaya çıkan bir kahve demleme aparatıdır. Aynı zamanda da bir kahve demleme tekniğidir.

En çok tercih edilme sebebi pratik olması, kahvenin aromalarını içermesi ve kahvenin yumuşak içimli olmasıdır.

Temel prensip cihazın üst kısmında kağıt veya çelik bir filtre üzerinde bekleyen uygun ölçüde çekilmiş kahvenin üzerine sıcak su dökerek kahvenin filtre edilmesi ile demlenmesidir. Üretiminden bu yana kağıt filtre tercih edilse de son zamanlarda filtreye olan bağımlılıktan kurtulmak isteyenlerin (bu kişilerden biri benim) çelik filtre kullanımı artmıştır. Ama itiraf etmeliyim ki kağıt filtre ile daha yumuşak bir tat elde ediliyor. Ancak çelik filtre öneririm en azından kağıt filtrenizin bittiği zaman kahvesiz kalmazsınız.

Demleme süresi tercihe göre ve filtre seçimine göre yarım dakika dk ile 3 dk arasındadır. Yarım dakikadan daha az sürede kahveniz filtreden geçmemiş olur ve kahvenizi alamazsınız, 3 dakikadan daha uzun bir sürede artık yumuşak içimli bir kahveye sahip olamazsınız. Ama bu sizin bu işlemi 5 dakika da yapamayacağınız anlamına gelmez, sizin hoşunuza gidiyorsa ve öyle sevdiyseniz öyle devam edin.

Demleme denemelerim devam ediyor, uzun denemeler sonucunda vardığım sonuçları sizlerle bloğum da paylaşacağım. Yolun çok başındayım. Bu yolculukta bana katılmak için Hakkımda sayfasında bulunan sosyal medya sayfalarımı takipte kalın.

Bu kahve işlerinde küresel çapta bir standart tam anlamıyla bulunmamaktadır. Her yöntemde olduğu gibi kendi damak tadınızı deneyerek bulmalısınız. Bu demleme süresini kahvenin kavrulma derecesi, kahvenin öğütülme derecesi ve kahvenin türü (kahve türleri yetiştirildiği bölge ile adlandırılır) belirler yada etkiler.

Örneğin çok iri öğütmüşseniz partiküller daha geç aktif olacaktır ve demlenme süresinin uzaması gerekir, daha ince ise daha çabuk aktif olacaktır ve demleme süresi kısalır. Gereğinden uzun demlenen kahvelerde tatlar anlaşılamaz ve hoş olmayan bir acımsı ekşi tatlar oluşur. Gereğinden kısa yapılan demlemelerde de sulu tat alınır.

Chemex Kahve Demleme Yöntemini Aşağıdaki Videolarda İzleyebilirsiniz.

Chemex Kahve Demleme Yöntemini Bu Videoda İzleyebilirsiniz.
Chemex Kahve Demleme Yöntemini Bu Videoda İzleyebilirsiniz.

2. French Press Kahve Demle Yöntemi (şöyle okunuyor olmalı “firenç pires”

French Press Kahve Demle Yöntemi. Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

Bu yöntem de benim yaklaşık iki yıldan beri kullandığım (2018 yılında başladım ve yıl 2020 kullanıyorum) ve hem işyerinde hemde seyahatlerde hatta kamplarımda kullandığım bir yöntem. Kahve çekirdeği görece iri çekilmiş (şimdi burada iri, ufak, ince, kaba gibi terimler kullanıyorum ama hiçbir şey ifade etmediğinin fark ettim. Bununla ilgili bir çalışma yapıp buraya link bırakacağım takipte kalın) kahve kullanılır ve üstten filtreyi tutan baston bastırılarak filtre ile kahve sıcak su içinde demlenmeye bırakılır. Bu işlem bence (demleme süresi ve standartlar ile ilgili bir önceki yöntemde değindim) 2 dakikadan az yine 5 dakikadan fazla olmamalı.

French Press Kahve Demleme Yöntemini Aşağıdaki Videolarda İzleyebilirsiniz.

French Press Kahve Demleme Yöntemini Bu Videoda İzleyebilirsiniz.

3. Moka Pot Kahve Demleme Yöntemi (yazıldığı gibi okumakta sakınca görmüyorum)

Moka Pot Kahve Demleme Yöntemi. Photo by  Shotlist on Unsplash

Henüz bu yöntemi ve ekipmanları tecrübe etme şansım olmadı..

1933 yılında Alfonso Bialetti adında bir İtalyan mühendis tarafından icat edildi Ben buna İtalyan cezvesi diyorum. Bizim cezvelerden şekil itibariyle de farklı olsa da temel fark buhar basıncı. Genelde soğuk su ile hazırlanır ama sıcak su da kullanabilirsiniz.

Araştırmalarıma göre hazırlanışı alt bölüme su koyulur, üzerine filtre içinde görece ince öğütülmüş kahve koyulur ve ateşte ısınmaya bırakır.

Isındıkça sıkışan ve basınca maruz kalan su filtredeki kahveden geçerek üst bölüme ulaşan kanaldan üstteki bölüme dökülür. Bu işlem üst bölüm dolana kadar devam eder. Üst bölüm dolduğunda kahve bekletmeden servis edilir ki yanmasın. Bu işlem sonunda elde edilen kahve yoğun aromalı ve sert içimli olur.

Bu kahve çoğu zaman espresso olarak anılır veya karıştırılır ancak değildir. Bu konuya da başka bir yazıda değinirim. Kısaca espresso için yüksek basınç gerekir ve çoğu durumda bu işlem için makine gerekir. Makinenin olmadığı yerde yapılabilecek espresso kahveye en yakın olan kahve Moka Pot ile elde edilen kahvedir.

Moka Pot Kahve Demleme Yöntemini Aşağıdaki Videolarda İzleyebilirsiniz.

Moka Pot Kahve Demleme Yöntemini Bu Videoda İzleyebilirsiniz.

4. Aeropress Kahve Demleme Yöntemi (Nasıl okunur bilemedim)

Aeropress Kahve Demleme Yöntemi. Photo by Goran Ivos on Unsplash

Yaklaşık bir asır geçecekti ki geçmeden Moka Pot’a rakip çıktı. 2005 yılında, uçan disk (Frizbi) üreticisi Aerobie tarafından icat edilen Aeropress, kahvenin basınçla demlenme yöntemidir. Yine makinesiz espresso yapımı için kullanılır ancak espresso değildir. Ancak dünyada birden popüler olmuştur. Değişik tat ve aromalar yakalamak mümkündür.

Hazırlanışı; öğütülmüş kahve düzeneğin içerisine koyulur, üzerine kaynamış su eklenir, filtre takılır ve bir bardağa düzenek yerleştirilerek ve düzeneğe basınç kollarınız ile basınç uygulayarak kahvenin filtreden geçmesi sağlanır. Buradaki basınç bardağın dayandığı, düzeneğin dayandığı ve sizin uygulayabildiğiniz güç kadardır. Aparat genellikle plastiktir.

Benim pek ilgili çekmedi açıkçası. Belki ilerde bir gün denemek adına alırım ama plastik bir ekipman içerisinde hazırlanan kahve içmek istemem. Fakat benim düşünceme takılıp kalmayın Dünya da fanatikleri çok fazla…

Aeropress Kahve Demleme Yöntemini Aşağıdaki Videoda İzleyebilirsiniz.

Aeropress Kahve Demleme Yöntemini Bu Videoda İzleyebilirsiniz.

5. V60 Kahve Demleme Yöntemi (Hario V60 Dripper)

V60 Kahve Demleme Yöntemi (Hario V60 Dripper). Photo by Goran Ivos on Unsplash

Japonya’da Hario markasının ürünüdür. Chemex’e benzer ancak direk bardağa yada fincana kahve yapılabilir. Basitçe huni şeklinde bir yapısı vardır ve bu aparata kağıt filtre koyulur, içine uygun ölçüde öğütülmüş kahve koyulur ve üstten sıcak su dökülerek demlenen kahvenin bardağa yada fincana damlayarak dolması sağlanır. Bu demleme aparatı cam, porselen yada bakır olabilir.

Şimdi burada ben bu demleme yöntemlerini kabaca anlatıyorum ama hepsinin püf noktaları var her biri ayrı bir yazı başlığı bilesiniz.

Bu yöntemi ilerleyen aylarda yada yıllarda denemek istiyorum.

V60 Kahve Demleme Yöntemini Aşağıdaki Videoda İzleyebilirsiniz.

V60 Kahve Demleme Yöntemini bu Videoda İzleyebilirsiniz.

Not: Şuraya düşüncelerimi ekleyeyim belki aklınızdaki sorulara cevap olur…

Diyebilirsiniz ki, ne gerek var onca zahmete ben kaynamış suyu döküyorum 10 saniyede kahvem hazır oluyor. Bu da bir tercih meselesi, yani bunu bir demleme yöntemi olarak ekleyemiyorum ama oluşan bu içeceği içmeyi seviyorsanız onu için, ben burada size o yanlış bu doğru diyecek değilim, siz pek hala araştırır doğrusunu yanlışını bulursunuz, bilirsiniz. Sefa iyi hoş diyorsun da kahve hazırlama ekipmanları çok pahalı!!! Evet görece gerçekten pahalı kabul ediyorum. Sigara içinler için sigara ucuz mu. Keza alkol de öyle.. Ya da arabana taktırdığın ses sistemi ucuz mu? Ya da playstation ucuz mu? Daha sayamadığım ve para harcadığın zevklerin ucuz mu? Değil tabi… Kahve değirmeni alabilmek için 3 ay para biriktirdim. Ben genel olarak suda eriyen hiçbir bitki içeceğini (çay içinde geçerli) içmem. Ben de Koç ailesinden değilim tabi yukarıda anlattığım yöntemlerin bazıları deneyimlerim bazıları araştırmalarım. Benim de henüz sahip olmadığım ekipmanlar var zamanla olurum inşallah.

Ama bence kahve içeceğim diyorsanız eğer, ilk olarak en azından bir French Press alın ve ister internetten isterseniz de kahveciden (yine tercihen Kahve Dünyası veya Starbucks) çekilmiş kahve alıp kahvenizi 10 gün içinde tüketerek kahve içeceği için.

İkinci olarak da bir kahve değirmeni alarak kahvenizi kendiniz öğütün.

Üçüncü olarak bir Chemex edinin.

Dördüncü olarak….. Şaka yapıyorum dördüncü yok bu üçü yeter, bundan sonrası size kalmış. Tabi benim düşüncem bu şekilde, uzun süre böyle gitti sıkıldım yeni bir şey deneyeceğim neden olmasın.

Ben şu an o aşamadayım yeni bir şeyler denemek istiyorum, Moka Pot var aklımda, bakalım ne zaman nasip olur.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bültene abone olarak veya sosyal medya hesaplarımı takip ederek bana katkıda bulunabilir, yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

You may also like

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: