Home Seyahat (Keşif, Yolculuk & Macera)Seyahat Araştırmalarım Amintas Kaya Mezarları – Seyahat Araştırmalarım

Amintas Kaya Mezarları – Seyahat Araştırmalarım

by sefamadan
0 comment 80 views
A+A-
Reset

Merhaba sevgili dostlar. Daha önce Amintas Kaya Mezarına rastlantı eseri olarak ziyaret etmiş olsam da burayı sadece bir turist olarak gezmiştim. Şimdi hem bloğumu hemde gelecekte vlog olarak YouTube Kanalımı şekillendirmek istediğimden Amintas Kaya Mezarı ile ilgili yapmış olduğum araştırmalar sonucunda edindiğim bilgileri bu yazımda sizler ile paylaştım.

Fethiye’nin en önemli tarihi ve turistik yerlerinden biri olan Amintas Kaya Mezarları, Likya uygarlığının en güzel örneklerinden biridir. M.Ö. 4. yüzyıla ait bu mezarlar, şehrin simgesi haline gelmiştir.

Mezarlara Fethiye şehir merkezinden minibüs veya taksi ile ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan mezarlara, yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Ancak taktir edersiniz ki Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yürümek zor olabilir.

Mezarlara çıkan merdivenler biraz diktir, bu nedenle rahat ayakkabılar giymeniz önemlidir. Yaklaşık 400 basamaklı merdiveni tırmanırken Fethiye’nin muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

banner

Mezarlara giriş ücretlidir ancak fiyatlar değişebildiğinden ücret belirtmek istemiyorum ama ücreti genellikle oldukça makul düzeyde ve Müzekartınız varsa burada geçerli.

Mezarlar, doğal kayaya oyulmuştur. Farklı boyutlarda ve farklı tarzlarda inşa edilmiş birçok mezar bulunmaktadır. En güzel ve en görkemlisi ise “Amintas Kaya Mezarı”dır.

Amintas Kaya Mezarı, şehrin en yüksek noktasında yer alır. Dor düzeninde inşa edilmiş bu mezar, üçgen alınlık ve pilasterlerle süslenmiştir. Mezar odasına giriş kapısı üzerinde Likçe bir kitabe bulunur. Kitabeden mezarın Likya Kralı Amintas’a ait olduğu anlaşılır.

Mezarları gezerken Likya uygarlığının mimari tarzı ve sanat anlayışı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Mezarların üzerinde bulunan kabartmalar ve figürler, Likyalıların günlük yaşamları ve inançları hakkında da bilgiler vermektedir.

Amintas Kaya Mezarları, Fethiye’yi ziyaret eden her turistin görmesi gereken bir yerdir. Tarihi ve kültürel açıdan oldukça önemli olan bu mezarlar, Fethiye’nin geçmişine ışık tutmaktadır.

Gezi İpuçları:

  • Mezarları sabah erken veya akşam güneş batmadan önce ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bu saatlerde hava daha serin ve ışık daha güzeldir.
  • Yanınızda su ve şapka bulundurmayı unutmayın.
  • Rahat ayakkabılar giymeniz önemlidir. Şıpıdık terlik kesinlikle önerilmez.
  • Mezarlara zarar vermemeye özen gösterin.
  • Fotoğraf çekerken flaş kullanmayın.

Keyifli seyahatler dilerim.

You may also like

Leave a Comment

Yasal Uyarı!

Bu web sitesinde (Bloğumda) bulunan içerikler kişisel deneyim sonucudur. Herhangi bir şekilde sağlık yada yatırım veya da iş tavsiyesi değildir. Uygulayıp, uygulamamak tamamen kendi tasarrufunuzdadır.

Web sitemin (Bloğumun) tüm hakları saklıdır!

İçeriklerimi izinsiz kullanmadan önce yasal yollara başvurabileceği unutma! Sefa Madan

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.