Home Yaratıcılık & Sanat (Fotoğraf, Video, Tasarım)Fotoğraf Fotoğrafçılıkta Ölçüm ve Pozlama Sanatı

Fotoğrafçılıkta Ölçüm ve Pozlama Sanatı

by sefamadan
0 comment

Ölçüm ve pozlamayı anlamak fotoğrafçılık sanatında çok önemlidir, ancak çoğu kişi için karmaşık bir konu olmaya devam etmektedir. Dijital çağda, post prodüksiyon fotoğrafçılara pozlamayı ayarlama olanağı tanırken, çekim sırasında doğru pozlamayla en iyi görüntü kalitesi elde ediliyor.

Pozlama Açıklaması; Pozlama, kamera sensörüne ulaşan ve bir fotoğrafın parlaklığını veya karanlığını etkileyen ışık miktarını ifade eder. Doğru pozlamayı elde etmek, fotoğrafçının diyafram açıklığını, enstantane hızını ve ISO ayarlarını uyum içinde kontrol etmesini gerektiren hassas bir dengedir.

Ölçüm; Ölçümü, kameranın bir sahnenin parlaklığını ölçmeye yönelik mekanizmasıdır. İyi pozlanmış bir görüntü elde edilmesini sağlayacak ayarların seçiminde fotoğrafçılara rehberlik eder. Farklı ölçüm modları, çeşitli aydınlatma koşullarına ve nesnelere hitap ederek sahnenin öngörüldüğü gibi yakalanmasına yardımcı olur.

Ölçüm ve Pozlamanın Sinerjisi; Ölçüm ve pozlama birlikte çalıştığında, iyi çekilmiş bir fotoğrafın omurgasını oluştururlar. Ölçüm, pozlama ayarlarına bilgi verir ve birlikte görüntünün net ayrıntılar ve dengeli aydınlatmayla fotoğrafçının amacını yansıtmasını sağlar.

banner

You may also like

Leave a Comment

Yasal Uyarı!

Bu web sitesinde (Bloğumda) bulunan içerikler kişisel deneyim sonucudur. Herhangi bir şekilde sağlık yada yatırım veya da iş tavsiyesi değildir. Uygulayıp, uygulamamak tamamen kendi tasarrufunuzdadır.

Web sitemin (Bloğumun) tüm hakları saklıdır!

İçeriklerimi izinsiz kullanmadan önce yasal yollara başvurabileceği unutma! Sefa Madan

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.