Home Yaratıcılık & Sanat (Fotoğraf, Video, Tasarım) Diyafram Nedir? Fotoğrafçılık ve Videografi Notlarım

Diyafram Nedir? Fotoğrafçılık ve Videografi Notlarım

by sefamadan
0 comment 404 views
A+A-
Reset

Diyafram Nedir?

Diyafram, fotoğrafçılıkta, sensöre lensten gelen ışığın miktarını ayarlayan parçaya verilen isimdir.

Diyaframın Görevi Nedir?

Diyaframın görevi, lensten gelen ışığın fotoğraf makinesinin sensörüne ulaşma miktarını açılıp kapanarak (kısılıp genişleyerek) kontrol ediyor olmasıdır. Diyafram açıldıkça (genişledikçe) ışık sensöre daha fazla, kapandıkça (kısıldıkça) ışık sensöre daha az ulaşır.

Diyafram Değeri

Diyafram değeri “F” ile gösterilir ve devamında 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22, 32…. gibi sayılar ile derecelendirilerek ifade edilir. Örneğin F1.4 veya F4 gibi gösterilir.

Burada sayısaf ifade büyüdükçe içeri giren ışık miktarı azalır. Işık miktarı ile sayısal ifade ters orantılıdır. Burada ben anlayabilmek adına sayısal ifade büyüdükçe diyaframın yaprakları büyür ve diyafram kapanır (kısılır) şeklinde pratik yapıyorum. Sizede bu yöntem anlamakta kolaylık sağlayabilir. Yani diyafram sayısal ifade büyüdükçe diyafram alanı büyümekte.

banner

Alan Derinliği – Diyafram İlişkisi

Diyafram ayarları öncelikli olarak ışığı ayarlamak için kullanılsa da, yapılan ayarlar fotoğrafta alan derinliğini de belirlemektedir. Alan derinliği ve diyafram doğru orantılıdır. Diyafram değeri arttıkça alan derinliği artar, diyafram değeri azaldıkça alan derinliği azalır.

Diyafram – Lens seçimi ilişkisi

Özellikle düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf çekimi yapılacağında F (diyafram) değeri mümkün olduğunca F2.8, F2, F1.4, F1.2 gibi düşük değerli bir lens seçimi yapmak gerekmektedir.

Kaynak: Fotoğraf

You may also like

Leave a Comment

Yasal Uyarı!

Bu web sitesinde (Bloğumda) bulunan içerikler kişisel deneyim sonucudur. Herhangi bir şekilde sağlık yada yatırım veya da iş tavsiyesi değildir. Uygulayıp, uygulamamak tamamen kendi tasarrufunuzdadır.

Web sitemin (Bloğumun) tüm hakları saklıdır!

İçeriklerimi izinsiz kullanmadan önce yasal yollara başvurabileceği unutma! Sefa Madan

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.