Home Yaratıcılık & Sanat (Fotoğraf, Video, Tasarım) Kalabalık Yönetimi – Fotoğrafçılık ve Videografi

Kalabalık Yönetimi – Fotoğrafçılık ve Videografi

by sefamadan
0 comment

Ne zaman fotoğraf çekmek veya seyahat etmek için güzel bir yer tavsiyesi alsam aklıma ilk olarak o yerin ne kadar kalabalık olabileceği gelir. Çünkü tavsiyeye değer yerler güzel olur, güzel yerler fotoğraf ve video çekmeye değer yerlerdir. Fakat aynı zamanda kalabalık yerlerdir. Genellikle seyahat severlerin fotoğraf çekmeyi de sevdiği bir gerçektir. Bu nedenle alandaki tek fotoğraf çeken kişi siz olmayacaksınız. Bu yerler ne kadar popüler ise o kadar kalabalıktır ve eğer gerçekten hem güzel hem de popüler bir yer ise burada kalabalıktan kaçınma ihtimali neredeyse yoktur. Bu yerlerde fotoğraf çeken veya çektiren yüzlerce kişi olacaktır.

Bu yerlerde fotoğraf çekerken ilk farkına varmanız gereken şey, kalabalığın bir parçası olduğunuzdur. Bir süre kalabalığı izlemek ve akışını anlamak güzel bir kompozisyon oluşturmak için yararlı olabilir. Unutmamak gerekir ki fotoğrafımızda yer almasını istemediğimiz kişilerin fotoğraflarında yer alıyor olabiliriz. Bu nedenle kalabalıktan rahatsız olup da gerilmemeliyiz. Burada dikkat etmemiz gereken oluşturduğumuz kompozisyon için kalabalığın uyumu veya daha sonra montajda kalabalığı çıkartabileceğimiz şekilde kompozisyonlar oluşturmak olacaktır.

Kalabalık yönetimi için eğer vaktiniz varsa sabah saatlerini tercih edebilirsiniz. Bilindiği üzere günün ilk ve son saatler fotoğrafçılık için altın saatler fakat akşam üstü herkes uyanık olduğundan kalabalıktan kaçınmak isteyen bizler için sabah saatleri daha değerli hale geliyor. İyi ve kalabalık olmayan fotoğraf için sabah uykusunu feda etmeye hazır olun.

Kalabalık yönetiminde eğer kalabalık aşırı ve bizlerde seyahat ederken seyahat arkadaşımızın fotoğrafını çekiyorsak yada o bizim fotoğrafımızı çekiyor olabilir. Bu durumda kontrast oluşturmak ve fotoğrafta fark edilmek durumu kurtarabilir. Örneğin kıyafetimizin rengine zıt renkli kişilerin bulunduğu kalabalıkta fotoğraf çekmek yada çektirmek yararlı olacaktır.

banner

Kalabalık yönetiminde benimde sıkça kullandığım diğer bir yöntem kalabalıktan biraz uzaklaşarak onların nesnenin yada portre çekeceğim kişinin arkadasın da kalmasını sağlamaktır. Özellikle portre çekiminde kişinin kameraya yaklaşması uzakta ve arkada kalan kalabalığın fotoğrafınızda görünmemesini sağlayacaktır. Bazen koca bir turist grubunu bile bir kişinin yada fotoğrafını çekmek istediğiniz nesnenin arkasına saklayabilirsiniz. Çevreyi biraz gözlemlemeniz yeterli.

You may also like

Leave a Comment

Yasal Uyarı!

Bu web sitesinde (Bloğumda) bulunan içerikler kişisel deneyim sonucudur. Herhangi bir şekilde sağlık yada yatırım veya da iş tavsiyesi değildir. Uygulayıp, uygulamamak tamamen kendi tasarrufunuzdadır.

Web sitemin (Bloğumun) tüm hakları saklıdır!

İçeriklerimi izinsiz kullanmadan önce yasal yollara başvurabileceği unutma! Sefa Madan

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.